Παρασκευή, 1 Ιουλίου 2016

Πρόγραμμα θερινών εκδηλώσεων 2016 του Δήμου Περιστερίου


Στο πλαίσιο των καλοκαιρινών εκδηλώσεων του Δήμου Περιστερίου διοργανώνονται συναυλίες, μουσικές, θεατρικές και παιδικές παραστάσεις και κινηματογραφικές προβολές, για τον Ιούλιο και τον Αύγουστο 2016, στο Άλσος Περιστερίου και στα Θέατρα Φοίνικα και
Πολιτών. Είσοδος Ελεύθερη
.
ΑΛΣΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 01/07, ώρα 20:30 Πανηγυρική Συναυλία Εθνικού Ωδείου
Περιστερίου, Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Παντελής Γούσας - ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 02/07, ώρα 20:30 4o Φεστιβάλ Πολιτιστικών Εκδηλώσεων Συλλόγου
Μεσσηνίων - ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ 03/07, ώρα 20:30 4o Φεστιβάλ Πολιτιστικών Εκδηλώσεων Συλλόγου
Μεσσηνίων - ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
ΔΕΥΤΕΡΑ 04/07, ώρα 20:30 ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ
ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗ “ΣΧΟΛΗ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ ΛΙΟΛΙΟΣ”. Το μπουζούκι
στην Ελληνική Κουλτούρα. Σολίστ: Βαγγέλης Λιόλιος, Δημήτρης Λιόλιος.
Τραγουδούν: Ελένη Πέτα, Θοδωρής Κοτονιάς, Φωτεινή Λιόλιου, Θοδωρής
Μέρμηγκας, Ανδρέας Λάφης, Αντώνης Καλαϊτζής και 15μελη Χορωδία - ΤΕΧΝΗ
ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 06/07, ώρα 20:30 3o MUSIC DREAM FESTIVAL “ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ
ΜΙΜΗ ΠΛΕΣΣΑ”. Φιλανθρωπική Μουσική Εκδήλωση για την ενίσχυση του
Διεθνούς Κοινωφελούς Οργανισμού “Παιδικά Χωριά SOS Ελλάδος” - ΤΕΧΝΗ
ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08/07, ώρα 20:30 The Groove to the Bone Orchestra “A NIGHT
FULL OF GROOVE”. Με την Ορχήστρα του Μοντέρνου Τμήματος του Δημοτικού
Ωδείου Περιστερίου - ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 09/07, ώρα 20:30 Συναυλία από τη Δημοτική Φιλαρμονική Ορχήστρα με
Ξένα και Ελληνικά τραγούδια - ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ 10/07, ώρα 20:30 Μουσική Παράσταση “Από την Ανατολή στη Δύση,
Ταξίδι δεύτερο”. Ένα μοναδικό πάντρεμα της μουσικής της Ανατολής με τη μουσική
της Δύσης από το συγκρότημα ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ. Φωνή - Κρουστά: Παπαδονικολάκη
Γεωργία, Κιθάρα - Ούτι - Μπουζούκι - Φωνή: Ζαχαρόπουλος Γιάννης, Κιθάρα -
Φωνητικά: Κολοκάθης Τάκης, Drums - Τουμπερλέκι - Κρουστά: Βέργος Ηλίας -
ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
ΔΕΥΤΕΡΑ 11/07, ώρα 20:30 “Ένα αστέρι πέφτει, πέφτει”. Αφιέρωμα στην κορυφαία
ερμηνεύτρια του ελληνικού πενταγράμμου Βίκυ Μοσχολιού, που χάρισε στη μουσική
ιστορία τεράστιες επιτυχίες, από την Ορχήστρα Έντεχνης Λαϊκής Μουσικής του
Δημοτικού Ωδείου Περιστερίου - ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
ΤΡΙΤΗ 12/07, ώρα 20:30 Το Θέατρο Μαριονέτας “ΓΚΟΤΣΗ” μας καλωσορίζει σε
μαγικά ταξίδια στον κόσμο της μαριονέτας “ΠΙΝΟΚΙΟ” - ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/07, ώρα 20:30 Η Θεατρική Ομάδα Νέας Πέλλας, Πελλαία Μούσα
παρουσιάζει το αφηγηματικό θεατρικό έργο του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα
“Ματωμένος Γάμος”. Σκηνοθεσία - Αφηγηματική προσέγγιση: Βούλα Αργυράκη,
Διασκευή κειμένων: Μάγδα Κοσσίδα, Μουσική: Κώστας Μητσιάνης - ΕΛΙΑ ΚΑΙ
ΔΑΦΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 14/07, ώρα 20:30 The Groove to the Bone Orchestra goes jazzy - “A JAZZ
NIGHT”. Με την Ορχήστρα του Μοντέρνου Τμήματος του Δημοτικού Ωδείου
Περιστερίου - ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15/07, ώρα 20:30 Από τη Σμύρνη στον Πειραιά - Ρεμπέτικος
Παράπλους - Σμυρνέικα και Ρεμπέτικα τραγούδια με τους Κατερίνα Κόρου, Κώστα
Σκόνδρα - ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 16/07 20:30 Το Θέατρο Μαριονέτας “ΓΚΟΤΣΗ” μας καλωσορίζει σε
μαγικά ταξίδια στον κόσμο της μαριονέτας “Ο ΑΛΑΝΤΙΝ & το μαγικό λυχνάρι” -
ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΚΥΡΙΑΚΗ 17/07, ώρα 20:30 ΣΥΝΑΥΛΙΑ - “ΧΡΩΜΑΤΑ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ”. Ο
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, βραβευμένος συνθέτης και κορυφαίος σολίστ
ηλεκτρικού βιολιού και η ερμηνεύτρια με τη μαγευτική φωνή, Σύλβια Ευθυμίου, μας
ταξιδεύουν μουσικά στη Μεσόγειο... με τραγούδια που αγαπήθηκαν πολύ, από
Γαλλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Κάτω Ιταλία, Αίγυπτο, Κύπρο, με διασκευές
παραδοσιακών ελληνικών ακουσμάτων και με ορχηστρική μουσική - ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ
ΠΕΤΡΑ
ΔΕΥΤΕΡΑ 18/07, ώρα 20:30 ΣΥΝΑΥΛΙΑ - Οι βερτζί μαβί παρουσιάζουν το
πρόγραμμά τους που περιέχει δικές τους συνθέσεις καθώς και κάποια αγαπημένα
διασκευασμένα τραγούδια. Μαζί τους ο Κώστας Παπασωτηρίου - ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ
ΠΕΤΡΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 23/07, ώρα 20:30 Το Θέατρο Μαριονέτας “ΓΚΟΤΣΗ” μας καλωσορίζει
σε μαγικά ταξίδια στον κόσμο της μαριονέτας “ΠΗΤΕΡ ΠΑΝ” - ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΚΥΡΙΑΚΗ 24/07, ώρα 20:30 “Μύρισε η νύχτα γιασεμί” - Ένα μουσικό ταξίδι με
υπέροχους στίχους από καταπληκτικούς ποιητές και στιχουρχούς και μελωδίες από
τους μεγάλους μας συνθέτες! Τραγούδι: Αλέξανδρος Γιαννούσης - Αλίκη Ζωγράφου,
Μουσική Επιμέλεια - ενορχήστρωση: Γιώργος Τσοκάνης - ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
ΔΕΥΤΕΡΑ 25/07, ώρα 21:00 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ - ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ
ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ, Σκηνοθεσία: Αλέκος Σακελλάριος, Σενάριο: Αλέκος
Σακελλάριος, Χρήστος Γιαννακόπουλος, Ηθοποιοί: Βασίλης Λογοθετίδης, Ίλυα
Λιβυκού, Μίμης Φωτόπουλος, Λάμπρος Κωνσταντάρας - ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/07, ώρα 21:00 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ -
ΜΑΚΡΥΚΩΣΤΑΙΟΙ ΚΑΙ ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΔΕΣ, Σκηνοθεσία: Αλέκος Σακελλάριος,
Σενάριο: Αλέκος Σακελλάριος, Χρήστος Γιαννακόπουλος, Ηθοποιοί: Ζαννίνο, Ντίνος
Ηλιόπουλος, Κώστας Χατζηχρήστος, Παντελής Ζερβός, Λαυρέντης Διανέλλος,
Τζόλυ Γαρμπή - ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΚΥΡΙΑΚΗ 31/07, ώρα 20:30 Καλοκαιρινή Βραδιά Flamenco κάτω από τα αστέρια.
Με το τρίπτυχο του Flamenco χορός, κιθάρα, τραγούδι θα απολαύσουμε ένα
ολοκληρωμένο οπτικοακουστικό εντυπωσιακό θέαμα που θα μας παρασύρει και θα
μας ταξιδέψει στην Ανδαλουσία… Το Flamenco είναι ένας χορός που αξίζει να δεις
αλλά κυρίως αξίζει να το ζήσεις - ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
ΔΕΥΤΕΡΑ 01/08, ώρα 21:00 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ - ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ
ΞΕΚΙΝΗΜΑ, Σκηνοθεσια: Ντίνος Δημόπουλος, Σενάριο: Ασημάκης Γιαλαμάς,
Γιώργος Οικονομίδης, Κώστας Πρετεντέρης, Ηθοποιοί: Γιώργος Οικονομίδης,
Ντίνος Ηλιόπουλος, Κάτια Λίντα, Βασίλης Αυλωνίτης, Γεωργία Βασιλειάδου,
Μαργαρίτα Παπαγεωργίου, Νίκος Ρίζος - ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 03/08, ώρα 21:00 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ - ΖΗΤΕΙΤΑΙ
ΨΕΥΤΗΣ, Σκηνοθεσία: Γιάννης Δαλιανίδης, Σενάριο: Γιάννης Δαλιανίδης, Ηθοποιοί:
Ντίνος Ηλιόπουλος, Παντελής Ζερβός, Άννα Κυριακού, Μάρθα Καραγιάννη,
Θανάσης Βέγγος - ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΔΕΥΤΕΡΑ 08/08, ώρα 21:00 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ - Η ΝΥΦΗ ΤΟ
ΣΚΑΣΕ, Σκηνοθεσία: Αλέκος Σακελλάριος, Σενάριο: Αλέκος Σακελλάριος,
Ηθοποιοί: Τζένη Καρέζη, Θανάσης Βέγγος, Νίκος Ρίζος, Κούλης Στολίγκας, Γιάννης
Γκιωνάκης - ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/08, ώρα 21:00 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ - Η ΒΙΛΛΑ ΤΩΝ
ΟΡΓΙΩΝ, Σκηνοθεσία: Ντίνος Δημόπουλος, Σενάριο: Γεράσιμος Σταύρου, Ηθοποιοί:
Λάμπρος Κωνσταντάρας, Κάκια Αναλυτή, Διονύσης Παπαγιαννόπουλος, Ανδρέας
Ντούζος, Γιάννης Βογιατζής - ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΔΕΥΤΕΡΑ 15/08, ώρα 21:00 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ - ΚΑΤΙ ΝΑ
ΚΑΙΕΙ, Σκηνοθεσία: Γιάννης Δαλιανίδης, Σενάριο: Γιάννης Δαλιανίδης, Ηθοποιοί:
Ντίνος Ηλιόπουλος, Ρένα Βλαχοπούλου, Κώστας Βουτσάς, Μάρθα Καραγιάννη,
Χλόη Λιάσκου, Έλενα Ναθαναήλ - ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 17/08, ώρα 21:00 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ - ΕΝΑ ΕΞΥΠΝΟ
ΕΞΥΠΝΟ….ΜΟΥΤΡΟ, Σκηνοθεσία: Γιάννης Δαλιανίδης, Σενάριο: Νίκος Τσιφόρος,
Πολύβιος Βασιλειάδης, Ηθοποιοί: Κώστας Βουτσάς, Βασίλης Αυλωνίτης, Νίκος
Ρίζος, Αντιγόνη Κουκούλη, Νινή Τζάνετ, Έλσα Ρίζου, Αλέκος Τζανετάκος - ΕΛΙΑ
ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΔΕΥΤΕΡΑ 22/08, ώρα 21:00 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ - Η
ΧΑΡΤΟΠΑΙΧΤΡΑ, Σκηνοθεσία: Γιάννης Δαλιανίδης, Σενάριο: Γιάννης Δαλιανίδης,
Ηθοποιοί: Ρένα Βλαχοπούλου, Λάμπρος Κωνσταντάρας, Λίλη Παπαγιάννη, Κώστας
Βουτσάς, Χλόη Λιάσκου - ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/08, ώρα 21:00 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ
ΦΙΛΗΜΑ, Σκηνοθεσία: Γιάννης Δαλιανίδης, Σενάριο: Γιάννης Δαλιανίδης,
Ηθοποιοί: Ζωή Λάσκαρη, Ρένα Βλαχοπούλου, Μάρθα Καραγιάννη, Κώστας
Βουτσάς, Ανδρέας Ντούζος, Χλόη Λιάσκου, Γιάννης Βογιατζής, Αλέκος Τζανετάκος
- ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΔΕΥΤΕΡΑ 29/08, ώρα 21:00 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ - ΦΩΝΑΖΕΙ Ο
ΚΛΕΦΤΗΣ, Σκηνοθεσία: Γιάννης Δαλιανίδης, Σενάριο: Γιάννης Δαλιανίδης,
Ηθοποιοί: Ντίνος Ηλιόπουλος, Ρένα Βλαχοπούλου, Διονύσης Παπαγιαννόπουλος,
Ανδρέας Ντούζος - ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/08, ώρα 21:00 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ - Η ΓΥΝΑΙΚΑ
ΜΟΥ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΕ, Σκηνοθεσία: Δημήτρης Νικολαϊδης,Σενάριο: Νίκος
Τσιφόρος, Πολύβιος Βασιλειάδης, Ηθοποιοί: Μαίρη Αρώνη, Λάμπρος
Κωνσταντάρας, Γιάννης Βογιατζής - ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
ΘΕΑΤΡΟ ΦΟΙΝΙΚΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ 03/07, ώρα 21:00 ΔΙΑΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ - Θεατρική
Ομάδα Τ.Ε.Ι. Αθήνας, “ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ”, με το έργο του Μολιέρου “Ο
ΦΙΛΑΡΓΥΡΟΣ”
ΔΕΥΤΕΡΑ 04/07, ώρα 21:00 ΔΙΑΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ - Ομάδα
Θεάτρου Δήμου ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ, με το έργο “ΓΕΡΜΑ” του Φεντερίκο Γκαρθία
Λόρκα, σε σκηνοθεσία Γ. Δεγαϊτη
ΤΡΙΤΗ 05/07, ώρα 21:00 ΔΙΑΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ - Θεατρική
Ομάδα Δήμου Κερατσινίου-Δραπετσώνας “ΘΕΟΜΑ ΚΕΔΡΑ”, με το έργο “ΑΥΤΟ
ΤΟ ΖΩΟ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ” του Αντόν Τσέχωφ, σε σκηνοθεσία Γιώργου Καλόξυδου
ΤΕΤΑΡΤΗ 06/07, ώρα 21:00 ΔΙΑΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ - Θεατρικό
Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας-Ρέντη “Ρενδία Λέξις”, (Παιδική Σκηνή) Κ. Κολόντι “Οι
Περιπέτειες του Πινόκιο”
ΠΕΜΠΤΗ 07/07, ώρα 21:00 ΔΙΑΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ - Θεατρικό
Εργαστήρι Δήμου ΝΙΚΑΙΑΣ-ΡΕΝΤΗ “Ρενδία Λέξις”, με το έργο “ΑΠΟ ΑΛΛΟ
ΤΟΠΟ” σε σκηνοθεσία Π. Ναρλή
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08/07, ώρα 21:00 ΔΙΑΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ -
Θεατρική Ομάδα Δήμου ΙΛΙΟΥ, με το έργο “ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ” του
Λουίτζι Πιραντέλλο, σε σκηνοθεσία Γ. Ματαράγκα
ΣΑΒΒΑΤΟ 09/07, ώρα 21:00 ΔΙΑΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ - Θεατρικό
εργαστήρι Δήμου ΜΟΣΧΑΤΟΥ-ΤΑΥΡΟΥ “Εν Δράσει”, με το έργο “ΦΤΥΣΤΟΣ Ο
ΜΑΚΑΡΙΤΗΣ” της Πένυς Φυλακτάκη, σε σκηνοθεσία Π. Ναρλή
ΚΥΡΙΑΚΗ 10/07, ώρα 21:00 ΔΙΑΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ - Παιδική
Σκηνή Δήμου ΜΟΣΧΑΤΟΥ-ΤΑΥΡΟΥ “Εν Δράσει”, με το έργο “ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΕΠΟΧΕΣ” του Γ.
Καλατζόπουλου σε σκηνοθεσία Π. Ναρλή-Π. Περλέγκα
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
ΘΕΑΤΡΟ ΠΟΛΙΤΩΝ
Παρασκευή 01/07, ώρα 19:30 Πρότυπο Ελληνοαγγλικό Κέντρο Προσχολικής
Αγωγής “Παιδική Ακαδημία” - Ετήσια καλοκαιρινή εκδήλωση
Σάββατο 02/07, ώρα 19:30 Σύλλογος “Τυρταίος” Νομαρχιακό Αθλητικό Σωματείο
Ατόμων με Αναπηρία - Παράσταση
Κυριακή 03/07, ώρα 19:30 Πρότυπο Νηπιαγωγείο - Παιδικός Σταθμός “Ο Κόσμος
του Παιδιού” - Μουσικοχορευτική Παράσταση

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Δημοφιλείς αναρτήσεις